Bugün 30 Ekim 2014, Perşembe

Her 4 kadından 1'i sığınak istiyor!

25 Temmuz 2012 18:43


Mor Çatı'dan yapılan açıklamaya göre 2012'nin ilk 4 ayda başvuran şiddet mağduru 384 kadından 102'si sığınak talebinde bulundu

 

Kadın cinayetlerinin hız kesmediği Türkiye'de Mor Çatı'ya başvuran her 4 kadından 1'i sığınak talep ediyor. 2012 yılının yalnızca ilk dört ayında ve yalnızca Mor Çatı'dan destek talep eden kadınların sayısı 384 oldu. Bu kadınlardın 102'si sığınak talebinde bulundu. Ancak yetersiz sığınak sayısı nedeniyle kadınların büyük çoğunluğu bir sığınağa yerleştirilemedi.

Mor Çatı'nın yaptığı açıklamaya göre, bu veriler şiddete uğrayan kadınların can güvenliği sorunun ne denli acil olduğunu ortaya koyuyor. Yeni çıkarılan 6284 sayılı yasa kadınların devletten korunma talep etmesine olanak sağladığına dikkat çekilen açıklamada yeterli önlem alınmadığı için pek çok durumda uygulanamadığı ifade edildi.

Resmi rakamlara göre her 10 kadından 4'ünün fiziksel şiddet gördüğü Türkiye'de sadece bin 931 kadın bir sığınakta kalabildiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Haziran ayında açıklama yapan Bakan Fatma Şahin, Türkiye'de 86 sığınak olduğunu ve 35 ilde sığınak olmadığını bildirmişti. Mor Çatı olarak kadın cinayetlerini durdurmayan, görevi ihmal suçu işleyen yetkililerin engellenmesini, sığınakların açılmasını ve bu sığınakların kadınları şiddet yaşadığı ortama geri dönmeye zorlayan koşullardan arındırılmasını, çocuklarıyla birlikte güçlenmelerini sağlayacak şekilde yürütülmelerini bekliyoruz."

EN ÇOK SIĞINAK VE HUKUKİ DESTEK İSTİYORLAR
Mor Çatı dayanışma merkezinde 2012 yılının ilk 4 ayında şiddet gören 384 kadınla toplam 475 görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmeler yüz yüze, e-mail ya da mektup ve telefonla yapıldı. 102 kadın sığınak talebinde bulunurken, bir ya da birden fazla talepte bulunan kadınlardan 79'u psikolojik, 105'i hukuki destek istedi. 158 kadın ise sadece bilgi almak ya da sosyal destek istemek için başvurdu.

KOCALAR DA MOR ÇATI'YI ARIYOR
Mor Çatı adının sığınakla özdeşleşmiş olması nedeniyle şiddet yaşadığı için evinden uzaklaşan kadınların, orada olabileceği düşüncesiyle eşleri veya polis tarafından Mor Çatı'yı arıyor. 2012'nin ilk 4 ayında toplam 96 eş, Mor Çatı'yı telefonla arayarak, mail atarak, zaman zaman da kapıya gelerek, sığınakta kaldığını düşündükleri kadınları sordular. Görüşmek için ısrarcı olan erkeklerin birçoğunun "benim karımın psikolojik sorunları var" dedikleri görüldü. Bir diğer sık rastlanan tutum da çocukların bir biçimde kullanılmaya çalışılması oldu.

BAZI SAVCILAR KARISINI ARAYANA "KARIN SIĞINAKTA" DİYOR
Mor Çatı'dan yapılan açıklamaya göre yasa ve genelgeler sığınakta kalan kadınlarla ilgili bilgi verilmesini yasaklıyor ama hâlâ polis, savcı gibi kamu görevlilerinin şiddetçi eşleri Mor Çatı'ya yönlendirdikleri görülüyor. Eşinin sığınakta olduğu bilgisini, karakoldan, hatta savcıdan aldığını söyleyen erkekler olduğu gibi, bir savcının resmi bir yazıyı eşe verdiği ve Mor Çatı'dan bilgi sorduğu da görüldü.

ASIL UTANMASI GEREKEN ŞİDDET UYGULAYANDIR
Mor Çatı açıklamasında şiddet gören kadının nasıl bir ruh hali içinde olduğu da anlatıldı. Şiddet gören kadınlar içinde bulundukları durumu gizlemek zorunda kalıyor, ancak farklı taleplerle gitseler de temelde paylaşma ihtiyacı duydukları Mor Çatı'yı arıyor. Kadın şiddet gördüğü için utanıyor, asıl utanması gerekenin şiddet uygulayan olduğu gerçeğini fark ettiğinde harekete geçebiliyor.

ÇOCUĞUNUN ZARAR GÖRDÜĞÜNÜ FARK EDEN İSYAN EDİYOR
Şiddet gören kadın, Mor Çatı gönüllüsü ile görüştükten sonra yargılanmaksızın paylaşabilmenin ne kadar önemli olduğunu farklı biçimlerde ifade ediyor. Şiddeti sonlandırma kararıyla gelen kadınların, bu kararı almalarına neden olan son noktanın sabitlenebilir bir şiddet türü olmadığı görülüyor. Kimi kadın için son nokta aşağılayıcı sözler, kimisi için tecavüz veya fiziksel şiddetin boyut değiştirmesi, kimisi için de çocuğunun zarar gördüğünü fark etmesi oluyor.Etiketler :  Her 4 kadından 1'i sığınak istiyor!
Yukarıya Çık
REKLAM
Ziyaretçi Yorumları
Bu haber hiç yorumlanmamış.
Bu haber hiç yorumlanmamış.
Yukarıya Çık
ÇOCUKTA ATEŞ'E DİKKAT!
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

  • TÜRKiYE'DE KADIN HAREKETiNiN YÜZYILI KRONOLOJiSi

    TÜRKiYE'DE KADIN HAREKETiNiN YÜZYILI KRONOLOJiSi

    Türkiye’deki kadın hareketi aslında son yüzyılın değil son 150 yılın en önemli hareketi. 1843 yılında başlayan hareket günümüze kadar katlanarak ve şekil değiştererek geliyor. İşte Türkiye’de kadın hareketinin kronolojisi.